fot. pexels.com

Utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi jest częścią leczenia cukrzycy. Zdarza sie tak, że lekarze często polecają tradycyjne metody leczenia, ale zdarza się także, że są potrzebne zastrzyki z insuliny, aby utrzymać normalny poziom cukru we krwi. Niektóre osoby z cukrzycą również stosują terapie uzupełniające.

Do naturalnych metod leczenia cukrzycy możemy zaliczyć zioła, suplementy diety i ćwiczenia.

Suplementy można uznać za „całkowicie naturalne”. Ale to nie znaczy, że nie będą kolidować z tradycyjnymi lekami, które przypisze nam lekarz prowadzący.

Dieta i ćwiczenia

fot. pexels.com

Większość z nas nie myśli o diecie i ćwiczeniach jako o metodzie naturalnej. Ale owszem, należą one do tej kategorii. Dieta i ćwiczenia są naprawdę ważne w leczeniu cukrzycy. To, co jesz i jak bardzo jesteś aktywny, wpływa na poziom cukru we krwi i ogólne zdrowie. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna mają pozytywny wpływ na cukrzycę.

Ćwiczenia są standardowym zaleceniem dla osób z cukrzycą. Zaleca się ćwiczenia dwa razy w tygodniu. Przykładami mogą być podnoszenie ciężarów lub stosowanie gum oporowych. Osoby z cukrzycą typu 2 powinny również dążyć do co najmniej 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności aerobowej każdego tygodnia.

Aktywność fizyczna jest jedną z najlepszych metod leczenia cukrzycy typu 2. Ćwiczenia mogą obniżyć ciśnienie krwi, poprawić tolerancję glukozy i zmniejszyć zbyt wysoki poziom cukru we krwi.

Zioła i suplementy

Zioła i suplementy to popularne terapie CAM dla osób z cukrzycą.

Większość wsparcia dla tych substancji pochodzi z ust. Zawsze porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek nowych suplementów. Niektóre suplementy mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami.

Niektóre z najpopularniejszych suplementów stosowanych w cukrzycy to:

Aloes

Przyjmowanie aloesu, obniża poziom cukru we krwi na czczo. Niestety wadą tego przedsięwzięcia jest to, że aloes działa również przeczyszczająco na nasz organizm.

Kwas alfa liponowy

Kwas alfa-liponowy (ALA) jest przeciwutleniaczem występującym w produktach spożywczych, takich jak:

  • szpinak
  • brokuły
  • ziemniaki

ALA może zmniejszać uszkodzenia nerwów związane z cukrzycą (neuropatia cukrzycowa). Niektóre badania wspierają stosowanie tego suplementu w neuropatii. Istnieją dowody na to, że ALA przynosi korzyści po podaniu dożylnym. Kilka badań pokazuje, że nie jest skuteczny, gdy jest przyjmowany doustnie.

Chrom

Osoby chore na cukrzycę tracą więcej chromu z moczem niż ogół populacji. Może to wpływać na insulinooporność. Jeden badanie stwierdzili, że osoby przyjmujące doustne leki przeciwcukrzycowe doświadczyły lepszej kontroli poziomu cukru we krwi, gdy przyjmowały również suplementy chromu.

Cynamon

Badania nad cynamonem pokazują wiele wyników. Cynamon może zwiększać wrażliwość na insulinę.

Czosnek

Popularnym suplementem jest czosnek. Ale badania nad jego wpływem u osób z cukrzycą są minimalne. Badania kliniczne z udziałem osób z cukrzycą typu 2, które przyjmowały czosnek, wykazały zmiany w poziomie cukru we krwi oraz poziomie insuliny.

Żeń-szeń

Żeń-szeń to silny suplement ziołowy. Współdziała z kilkoma lekami, zwłaszcza warfaryną. To lek, który lekarze przepisują jako środek rozrzedzający krew.

Magnez

Ten minerał występuje w wielu produktach spożywczych, w tym:

  • całe ziarna
  • orzechy
  • zielone liściaste warzywa

Osoby z niskim poziomem magnezu w organizmie są bardziej podatne na wystąpienie cukrzycy typu 2. Dietę bogata w magnez zapewnia zdrowa żywność.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są uważane za „dobre tłuszcze”. Występują w produktach takich jak:

Suplementy mogą pomóc zmniejszyć choroby serca i poziom trójglicerydów. Ale nie ma dowodów, że zmniejszają ryzyko cukrzycy lub pomagają ludziom zarządzać cukrzycą. Ponadto suplementy mogą wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew.

Polifenole

Polifenole to przeciwutleniacze występujące w owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych. Dowody na skuteczność diety o wysokiej zawartości polifenoli nie przyniosły rozstrzygających wniosków.

Podsumowanie

Techniki te nie mają na celu wyleczenia cukrzycy, ale zamiast tego pomagają organizmowi lepiej funkcjonować. Podczas prób alternatywnych metod leczenia należy nadal stosować tradycyjne metody leczenia. Przed rozpoczęciem nowego leczenia należy zawsze porozmawiać z lekarzem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here