fot. Pixbaby.com

Cynamon jest niezwykle pyszną przyprawą. Odnotowano, że ludzie już od tysiąca lat odkrywali i cenili jego właściwości co tylko pozytywnie wpływało na poszerzenie jego zastosowań w gastronomii. Niegdyś cynamon miał mniejsze zastosowanie niż obecnie, teraz możemy znaleźć go w wielu potrawach, napojach, a także w kosmetyce.

1. Cynamon, jakie ma właściwości?

Na samym początku warto wspomnieć, że cynamon, który znamy z codziennej kuchni wytwarzany jest z kory drzew zwanej Cinnamomum. Kiedyś był rzadki i cenny, uważany był za dar królewski warty niejednego złota.

W dzisiejszych czasach cynamon jest tani, dostępny w każdym supermarkecie i można go znaleźć jako składnik różnych potraw, przepisów, a nawet kosmetyków.

Istnieją dwa główne rodzaje cynamonu:

  •  cejloński: znany również jako „prawdziwy” cynamon.
  •  Cassia: bardziej powszechna odmiana.

Ten drugi rodzaj powstaje przez cięcie łodyg cynamonu. Następnie usuwa się wewnętrzną korę i usuwa zdrewniałe części. Po wyschnięciu tworzy paski, które zwijają się w rolki, zwane laskami cynamonu. Te laski można zmielić na proszek cynamonowy.

Wyraźny zapach i smak cynamonu zawdzięczamy części oleistej. Niektóre związki zawarte w cynamonie są odpowiedzialne za korzystny wpływ na metabolizm.

fot. pixbaby.com

2. Cynamon – przeciwutleniacze

Antyoksydanty chronią organizm przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, za te zniszczenia odpowiedzialne są wolne rodniki. Cynamon jest pełen silnych przeciwutleniaczy, takich jak np. polifenole, które również możemy ujrzeć w składzie jabłek.

Aktywność przeciwutleniająca zawarta w cynamonie stanowczo przewyższa swoją wartość w przyprawach typu superfoods takich jak np. czosnek czy oregano.

W badaniu porównującym aktywność przeciwutleniającą 26 przypraw cynamon okazał się zdecydowanym zwycięzcą, przewyższając nawet „superfoods”, takie jak czosnek czy oregano. W rzeczywistości jest tak silny, że cynamon może być stosowany jako naturalny środek konserwujący żywność.

3. Właściwości przeciwzapalne

Ta niepozorna, pięknie pachnąca przyprawa posiada także właściwości przeciwzapalne.

Jednak zapalenie może stać się problemem, gdy jest przewlekłe i skierowane przeciwko własnym tkankom organizmu. W tym przypadku przydatny może być cynamon. Badania pokazują, że ta przyprawa i jej przeciwutleniacze mają silne właściwości przeciwzapalne, które działają niczym dobry antybiotyk.

4. Cynamon na choroby serca

Istnieją badania, które ukazują, że cynamon zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, która niestety jest jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie. Dodatkowo cynamon ma także właściwości obniżające ciśnienie krwi w naszym organizmie. Wystarczy zaledwie pół łyżeczki cynamonu dziennie by pomóc kontrolować ten poziom.

Regularnie spożywanie cynamonu obniża również poziom „złego” cholesterolu oraz trójglicerydów podczas stabilizowania „dobrego” cholesterolu. Możesz dodać go np. do jogurtu naturalnego z dodatkiem owoców bądź do ciasteczek owsianych.

5. Wrażliwości na insulinę hormonalną

Insulina jest jednym z kluczowych hormonów regulujących metabolizm i zużycie energii w naszym organizmie. Jest również niezbędny do transportu cukru we krwi z krwiobiegu do komórek. Problem zaczyna się w momencie jeśli jesteśmy odporni na działanie insuliny.

Takie schorzenie znane jest jako insulinoodporność, która jest charakterystyczną ceną dla poważnych schorzeń takich jak np. zespół metaboliczny czy cukrzyca typu 2.

Systematyczne spożywanie cynamonu zwiększa wrażliwość na insulinę hormonalną, co korzystnie wpływa na nasz organizm, a także radykalnie pomaga zapanować nad ilością cukru we krwi.

6. Obniżenie poziomu cukru

Wielu dietetyków zaleca osobom z cukrzycą spożywanie tej przyprawy w celu obniżenia poziomu cukru poprzez kilka mechanizmów.

  • Cynamon zmniejsza poziom glukozy, która dostaje się do krwioobiegu po posiłku. Dzieję się to poprzez zakłócanie wielu enzymów trawiennych, które spowalniają rozkład węglowodanów w przewodzie pokarmowym.
  • Związki zawarte w cynamonie wpływają na komórki w podobny sposób co insulina. To znacznie poprawia wychwytanie i neutralizowanie glukozy przez komórki, chociaż działa znacznie wolniej niż sama insulina.

Badania ukazują, że spożywanie cynamonu niesie za sobą najlepsze skutki, gdy jest on spożywany na czczo. Najskuteczniejsza dawka to od 0,5 łyżeczki do 2 łyżeczek cynamonu dziennie.

Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak obniżyć poziom cukru we krwi, zapoznaj się z artykułem o naturalnych sposobach na obniżenie cukru.

fot. pixbaby.com

7. Cynamon – zwalczenie infekcji

Aldehyd cynamonowy, jeden z głównych aktywnych składników cynamonu, który pomaga w zwalczaniu różnego rodzaju infekcji oddechowych w tym bakteryjnych oraz grzybiczych.

Prócz tego hamuje rozwój bakterii Listerii i Salmonelli. Przeciwbakteryjne działanie cynamonu może również pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów i zmniejszeniu nieświeżego oddechu u osób z halitozą.

Podsumowanie

Cynamon jest jedną z najsmaczniejszych, a także najzdrowszych przypraw na świecie. Pomaga on obniżyć poziom cukru we krwi, zmniejsza ryzyko pojawianie się schorzeń sercowych, a także ma wiele innych imponujących korzyści zdrowotnych.

Odmiana Cassia zawiera znaczne ilości związku zwanego kumaryną, który uważa się za szkodliwy w dużych dawkach. Cejlon jest znacznie lepszy pod tym względem, a także zawiera ona zacznie mniej kumaryny niż odmiana Cassia, przez co ma więcej wartości korzystnych dla naszego organizmu.

Po prostu upewnij się, że kupujesz cynamon cejloński lub trzymaj się małych dawek, jeśli używasz odmiany Cassia! 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here