fot. pixababy.com

Skoki poziomu cukru we krwi występują, gdy poziom cukru we krwi wzrasta, a następnie gwałtownie spada po jedzeniu. Takie skoki mogą powodować nagłe zmęczenie oraz napady głodu. Z biegiem czasu organizm może nie być w stanie skutecznie obniżyć poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do cukrzycy typu 2.

Skoki cukru we krwi mogą również powodować zwężenie naczyń krwionośnych, co może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Omówienie kilku prostych oraz kluczowych zasad, które możesz zrobić, pomoże Ci zapobiec skokom poziomu cukru we krwi.

1. Dieta niskowęglowodanowa

Spożywanie dużej ilości węglowodanów powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Następnie są one rozkładane na cukry proste, które niestety dostają się do naszego krwiobiegu. Wraz ze wzrostem cukru trzustka uwalnia hormon zwany insuliną , który pobudza komórki do wchłaniania cukru z krwi, to powoduje radykalny spadek jego poziomu.

Stosowanie diety niskowęglowodanowej może zapobiec skokom poziomu cukru we krwi. Diety niskowęglowodanowe mają również dodatkową zaletę wspomagania utraty wagi, co może również zmniejszyć skoki cukru we krwi.

2. Zmniejszenie spożycia cukru

fot. pexels.com

Przeciętnie człowiek spożywa dziennie ok 350 kalorii z samego cukru. Duża część tego jest spożywana jako cukier stołowy, większość pochodzi z przetworzonej żywności, którą bezmyślnie zakupujemy w sklepach jako szybką przekąskę.

Nie potrzebujesz dodatku cukru, takiego jak sacharoza i syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy. W efekcie są to tylko puste kalorie. Twoje ciało bardzo łatwo rozkłada te proste cukry, powodując niemal natychmiastowy wzrost poziomu cukru we krwi.

Spożywanie dużej ilości cukrów wiąże się z rozwojem insulinooporności. Nasze komórki przestają reagować prawidłowo na uwalnianie insuliny, a konsekwencją tego jest brak kontroli nad poziomem cukru.

3. Prawidłowa waga

Nadwaga lub otyłość mogą utrudniać organizmowi wytwarzanie insuliny i kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Skutkiem tego są skoki cukru we krwi i znaczne podwyższenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2.

4. Ćwiczenia

Ćwiczenia pomagają zapanować nad skokami cukru we krwi oraz zwiększyć wrażliwość komórek na insulinę. Powodują one również, że komórki mięśniowe absorbują cukier z krwi, pomagając obniżyć poziom jego poziom.

Ćwiczenia wykonywane przed śniadaniem skuteczniej redukują poziom cukru we krwi, zaś ćwiczenia wykonywane po śniadaniu przynoszą mniej satysfakcjonujące efekty. Zwiększenie ilości ćwiczeń nie tylko pomoże zachować nam stałą kontrolę nad cukrem, ale także pomoże nam zgubić zbędne kilogramy, co dodatkowo korzystnie wypłynie na cukrzycę oraz nasze samopoczucie.

5. Jedz więcej błonnika

Błonnik składa się z części pokarmu roślinnego, których organizm nie może strawić. Często dzieli się go na dwie grupy: błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Szczególnie błonnik rozpuszczalny może pomóc kontrolować skoki poziomu cukru we krwi.

Duże spożycie błonnika powoduje zwiększenie uczucia sytości, zmniejszając apetyt, co prowadzi co mniejszej częstotliwości spożywania pokarmów. Dobre źródła rozpuszczalnego błonnika obejmują:

6. Pij więcej wody

fot. pexels.com

Częściowe odwodnienie organizmu może prowadzić do skoków poziomu cukru we krwi.

Kiedy jesteś odwodniony, Twój organizm wytwarza hormon zwany wazopresyną. Zachęca to nerki do zatrzymania płynów i powstrzymania organizmu przed wypłukiwaniem nadmiaru cukru wraz z moczem. Dodatkowo pobudza to również wątrobę do uwalniania większej ilości cukru do krwi, co także nie jest zdrowe dla nas.

To, ile wody powinieneś pić zasadniczo zależy to od Ciebie. Zawsze pij, gdy tylko poczujesz pragnienie i zwiększaj spożycie wody podczas upałów lub ćwiczeń. Woda jest znacznie lepszym wyborem niż napoje słodzone, gazowane czy gotowe soki owocowe, które możesz zakupić w sklepie. Takie produkty mimowolnie zawierają cukier bądź słodziki, które w żaden sposób nie są dla Ciebie korzystne.

Podsumowując

Proste zmiany w diecie, takie jak trzymanie się diety niskowęglowodanowej i bogatej w błonnik oraz unikanie niepotrzebnego cukru, może pomóc Ci w uniknięciu niepotrzebnych skoków cukru we krwi.

Regularne ćwiczenia, utrzymywanie odpowiedniej wagi i picie dużej ilości wody mogą również przynieść dodatkowe korzyści dla zdrowia poza pomocą w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Jeśli zamierzasz przystąpić do zasad tego poradnika, najpierw skonsultuj się z lekarzem. To on, wie co dla Ciebie najlepsze oraz posiada wiedzę, która może uchronić Cię przed błędami. Dla większości cukrzyków wprowadzenie takich zmian nie przyniosło efektów niepożądanych, a wręcz przeciwnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here