Migdały należą do najpopularniejszych orzechów drzewnych na świecie. Są bardzo pożywne i bogate w zdrowe tłuszcze, przeciwutleniacze, witaminy i minerały. Te orzechy znajdują zastosowanie w gastronomii, kosmetyce, a nawet w lecznictwie. Możesz spożywać je w stanie surowym, a także przyrządzić z nich przetwory.
Migdały mają wiele korzyści zdrowotnych, o których można by było mówić naprawdę długi czas, ale teraz chcielibyśmy pokazać Ci najważniejsze z nich.
1. Składniki odżywcze
Migdały to jadalne nasiona drzewa migdałowego, które można kupić w sklepach, zwykle mają usuniętą skorupkę, odsłaniając jadalny orzech w środku. Są sprzedawane w formie surowej lub prażonej. Wykorzystywane są również do produkcji mleka migdałowego, oleju, masła, mąki bądź ciasta – zwanej też marcepanem.
Migdały mają imponującą ilość składników odżywczych. Porcja o wadze 30 gramów zawiera:
- Błonnik: 3,5 grama
- Białko: 6 gramów
- Tłuszcz: 14 gramów (w tym 9 jednonienasyconych)
- Witamina E: 37%
- Mangan: 32%
- Magnez: 20%
- Zawierają również przyzwoitą ilość miedzi, witaminy B2 (ryboflawiny) i fosforu.
Te wszystkie składniki możemy uzyskać z małej garści tych pysznych orzechów. 30 gramowa porcja zawiera tylko 160 kalorii, w czym 2,5 grama strawnych węglowodanów. Migdały są również bogate w kwas fitynowy, która wiąże niektóre minerały i zapobiega ich wchłanianiu. Chociaż kwas fitynowy jest ogólnie uważany za zdrowy przeciwutleniacz, to również nieznacznie zmniejsza ilość żelaza, cynku i wapnia otrzymywanego z migdałów.
2. Przeciwutleniacze
Migdały są dobrym źródłem przeciwutleniaczy. Jak wiadomo przeciwutleniacze pomagają chronić przed stresem oksydacyjnym, który może uszkadzać cząsteczki w komórkach i przyczyniać się do stanów zapalnych, starzenia i różnych chorób.
Przeciwutleniacze zawarte w migdałach są w dużej mierze skoncentrowane w brązowej warstwie skórce. Z tego powodu należy unikać „obierania” migdałów z tej cennej skorupki. Migdały ze skórką są najlepszym wyborem zbaczając na wartości odżywcze.
3. Witaminy
W składzie odżywczym migdałów możemy ujrzeć witaminę E, która jest rozpuszczalna w tłuszczach przeciwutleniaczy. Te przeciwutleniacze mają tendencję do odkładania się w błonach komórkowych organizmu, chroniąc komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
Udowodniono, że migdały należą do najlepszych źródeł witaminy E. Spożywanie odpowiedniej dawki witaminy E obniża częstotliwość występowania chorób serca, raka, a nawet Alzheimera.
Dodatkowo w składzie migdałów możemy ujrzeć magnez, który dodatkowo przyczynia się do obniżenia poziomu ciśnienia krwi. Niestety zbyt wysoki i długoterminowy poziom ciśnienia krwi często prowadzi do udarów, zawałów serca, a także niewydolności nerek. Niedobór magnezu niesie za sobą wiele niepożądanych skutków, niezależnie od tego czy jesteś osobą szczupłą czy otyłą.
4. Zmniejszenie głodu
Migdały mają niską zawartość węglowodanów, a wysoką zawartość białka i błonnika. Wiadomo, że zarówno białko, jak i błonnik zwiększają uczucie sytości. Dlatego spożywanie migdałów może pomóc Ci obniżyć spożywanie kalorii w ciągu dnia. Ze względu na swoje właściwości sycące orzechy są doskonałym dodatkiem do skutecznej diety odchudzającej.
Możesz łatwo wkomponować je w swój jadłospis. Bez problemu możesz zajadać się nimi jak zwykłą przekąską przed telewizorem, bez żadnych dodatków, ale możesz także dodać je do ulubionej przystawki.
Migdały należy podsmażyć z odrobiną oleju kokosowego na patelni do zrumienienia, a wiśnie wysuszyć w specjalistycznej suszarce do warzyw i owoców, a następnie połączyć je w jedną przekąskę, naprawdę warto poznać ten smak!
Dodatkowo migdały mogą być przepysznym dodatkiem do kremowej zupy dyniowej. Wystarczy przyrządzić zupę, zblendować wszystkie składniki w całość i udekorować przyrządzoną zupę natką pietruszki oraz podsmażonymi migdałami! Pychota!