fot. pixbaby.com

Antyoksydanty to nic innego jak przeciwutleniacze, które wytwarzane są przez nasz organizm oraz występują w żywności. Pomagają one chronić nasze komórki przed uszkodzeniami przez potencjalnie szkodliwe cząsteczki zwane wolnymi rodnikami.

Kiedy gromadzą się wolne rodniki, mogą powodować stan znany jako stres oksydacyjny. Może ton spowodować uszkodzenie DNA i innych ważnych struktur w naszych komórkach. Niestety, przewlekły stres oksydacyjny może zwiększać ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2 czy nawet rak.

Na szczęście istnieje na to łatwy sposób. Spożywanie diety bogatej w produkty, które w swoim składnie mają przeciwutleniacze, może pomóc nam zwiększyć poziom przeciwutleniaczy we krwi. Zmniejsza to bowiem stres oksydacyjny, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka zachorowalności na wiele chorób.

Istnieje wiele badań, które szacują, które produkty należy najlepiej spożywać, a także powstał pewien sposób analizy tych produktów, która mierzy zawartość przeciwutleniaczy w żywności na podstawie tego, jak dobrze mogą one neutralizować określone wolne rodniki.

Oto 6 najlepszych produktów bogatych w przeciwutleniacze.

Gorzka czekolada

Na szczęście dla miłośników czekolady, ciemna czekolada jest pożywna. Ma więcej kakao niż zwykła czekolada, a także więcej minerałów i przeciwutleniaczy.

Ustalono, że gorzka czekolada ma więcej przeciwutleniaczy niż jagody i maliny, które jak wiadomo są także dobrym źródłem przeciwutleniaczy. Antyoksydanty w naturalnym kakao i ciemnej czekoladzie mają imponujące korzyści zdrowotne, które powodują zmniejszenie ilości stanów zapalnych, a także zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób serca.

Pekan

Pekan to rodzaj orzecha, który jest naprawdę pyszny. Są one także dobrym źródłem zdrowych tłuszczów i minerałów, a dodatkowo zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy. Dlatego orzechy pekan mogą pomóc w podniesieniu poziomu przeciwutleniaczy we krwi.

Wysoki poziom utlenionego cholesterolu LDL we krwi jest czynnikiem ryzyka chorób serca. Dlatego, spożywanie 20% dziennych kalorii, które dostarcza nam orzechy pekan może znacznie zwiększyć poziom przeciwutleniaczy w naszej krwi. Skutkuje to tym, że znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się chorób serca, a także innych schorzeń. Regularne spożywanie niewielkiej ilości tych orzechów może powodować spadek „złego” cholesterolu zaledwie w ciągu od 2 do 8 godzin.

Chociaż orzechy pekan są doskonałym źródłem zdrowych tłuszczów, są również bogate w kalorie. Dlatego ważne jest, aby jeść orzeszki z umiarem, aby uniknąć spożycia zbyt wielu kalorii.

Jagody

Jagody są owocami niskokalorycznymi, ale bogatymi w inne składniki odżywcze, w tym przeciwutleniacze. Z jagód, należy wyszczególnić np. borówki, które maja najwyższy współczynnik przeciwutleniaczy na 100gram produktu. Przeciwutleniacze w jagodach mogą opóźniać pogorszenie funkcji mózgu, które mają tendencję do występowania z wiekiem.

Za ten efekt odpowiadają przeciwutleniacze, które odpowiedzialne są za neutralizację szkodliwych, wolnych rodników, zmniejszenie stanu zapalnego i zmianę ekspresji niektórych genów. Ponadto, przeciwutleniacze w jagodach , szczególnie rodzaj zwany antocyjanami, zmniejszają czynniki ryzyka chorób serca, obniżając poziom „złego” cholesterolu i ciśnienia krwi.

fot. pixbaby.com

Truskawki

Truskawki to jedne z najpopularniejszych jagód na świecie. Są słodkie, wszechstronne i bogate źródło witaminy C i przeciwutleniaczy. Truskawki zawierają antyoksydanty zwany antocyjanami, które nadają im czerwony kolor. Truskawki, które mają wyższą zawartość antocyjanów, mają bardziej nasycony kolor.

Antocyjany mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca poprzez obniżenie poziomu „złego” cholesterolu i podwyższenie „dobrego” cholesterolu w naszym organizmie. Ten produkt także łatwo wkomponować do codziennej diety, a nawet do romantycznej kolacji.
Truskawki w czekoladzie są znane każdym romantykom, w tym zdrowym wariancie możesz połączyć je z gorzką czekoladą. Słodki smak truskawek z goryczką co najmniej 70% ciemnej czekolady także pobudzi niejeden zmysł i zagwarantuje romantyczny klimat!

Jagody Goji

Te jagody niestety nie są znane jeszcze każdemu, choć w medycynie chińskiej są stosowane od ponad dwóch tysięcy lat. Jagody Goji są uznawane za „superfoods„, ponieważ bogate są w witaminy, minerały, a także przeciwutleniacze.

Jagody goji zawierają unikalne przeciwutleniacze znane jako polisacharydySą one powiązane ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca oraz raka i mogą pomóc w walce ze starzeniem się skóry. Ponadto jagody goji mogą być również bardzo skuteczne w podnoszeniu poziomu przeciwutleniaczy we krwi. Chociaż te jagody są pożywne, ich regularne spożywanie może być dla nas kosztowne.

Fasola

Fasola to zróżnicowana grupa roślin strączkowych, które są niedrogie, pyszne i zdrowe. Są również niezwykle bogate w błonnik, który może pomóc w regularnym wypróżnianiu.

Fasola jest również jednym z najlepszych roślinnych źródeł przeciwutleniaczy. Z tej grupy warzyw należy wyszczególnić zielony bób, który zawiera największą ilość przeciwutleniaczy na 100gram produktu. Dodatkowo niektóre ziarna, takie jak np. fasola pinto, zawierają szczególny przeciwutleniacz zwany kemferolem. Ten przeciwutleniacz został powiązany z imponującymi korzyściami zdrowotnymi, takimi jak zmniejszenie przewlekłego stanu zapalnego i zahamowanie wzrostu raka.

Podsumowanie

Przeciwutleniacze to związki, które nasz organizm wytwarza naturalnie. Możesz je również uzyskać z niektórego rodzaju żywności. Chronią one nasz organizm przed potencjalnie szkodliwymi cząsteczkami zwanymi wolnymi rodnikami, które mogą się gromadzić i sprzyjać stresowi oksydacyjnemu. Niestety, stres oksydacyjny zwiększa ryzyko chorób serca, nowotworów, cukrzycy typu 2 i wielu innych chorób przewlekłych.

Na szczęście dieta bogata w przeciwutleniacze może pomóc zneutralizować wolne rodniki i zmniejszyć ryzyko tych przewlekłych chorób. Spożywając szeroką gamę produktów z tego artykułu, możesz zwiększyć poziom przeciwutleniaczy we krwi i czerpać z nich wiele korzyści zdrowotnych.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here