fot. pixbaby.com

Wiele osób ze stanem przedcukrzycowym boryka się z wysokim poziomem cukru we krwi, który jest ciężki do obniżenia. Ten stan pojawia się w momencie, kiedy nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo transportować cukru do komórek. Brak kontroli nad prawidłowym poziomem cukru wiąże się z późniejszym wystąpieniem cukrzycy. Ale nie należy zapominać o tym, że jak w wielu innych schorzeniach, tu także możemy odnaleźć naturalne sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi. 

1. Regularne ćwiczenia

Regularne ćwiczenia niosą za sobą wiele korzyści. Prócz poprawy kondycji oraz zredukowania wagi ćwiczenia zwiększają wrażliwość na insulinę. Zwiększona wrażliwość niesie za sobą to, że Twoje komórki są w stanie lepiej wykorzystać dostępny cukier we krwi, co powoduje zwiększenie kontroli nad jego poziomem.

Ćwiczenia prócz utraty wagi pomagają mięśniom wykorzystywać cukier w celu wytworzenia energii i zwiększenia częstotliwości skurczu mięśni. Ponadto, jeśli masz problemy z zapanowaniem nad poziomem cukru we krwi powinieneś samodzielnie sprawdzać jego poziom dzięki gleukometrowi. Pomoże Ci to w zapobieganiu dużym spadkom bądź skokom cukru oraz wykluczyć z diety nieodpowiednie produkty.

Dobry plan ćwiczeń obejmuje np. podnoszenie ciężarów, szybki marsz, bieganie, jazdę na rowerze, taniec, piesze wycieczki, pływanie i wiele innych. Należy pamiętać, że nie musisz wykonywać wszystkich tych ćwiczeń, możesz wybrać tylko kilka z nich, a także co jakiś czas niektóre wykluczać i dodawać nowe by nie popaść w rutynę.

2. Kontrola nad węglowodanami

Obecnie większość diet są niskowęglowodanowe, ale nie dzieje się tak bez powodu.

Twój organizm rozkłada węglowodany na cukry (głównie glukozę), a następnie insulina przenosi cukry do komórek. Kiedy jesz zbyt dużo węglowodanów lub masz problemy z wytwarzaniem insuliny, proces ten zawodzi i wzrasta poziom glukozy we krwi.

Możesz jednak zrobić kilka rzeczy, które korzystnie wpłyną na Twój organizm.

Spożycie węglowodanów powinno być skrupulatnie liczone. Twoje posiłki powinny być dobrze planowane i przemyślane. Dieta niskowęglowodanowa pomaga obniżyć poziom cukru we krwi i zapobiega skokom cukru we krwi. Co więcej, dieta niskowęglowodanowa może pomóc na dłuższą metę redukować wagę, a stale kontrolowana pomaga w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała.

3. Zwiększenie spożycia błonnika

Błonnik spowalnia trawienie węglowodanów i wchłanianie cukrów. Co sprawia, że poziom cukru we krwi wzrasta stopniowo i znacznie rzadkiej występują niekorzystne skoki poziomu cukru. Istnieją dwa rodzaje błonnika : nierozpuszczalny i rozpuszczalny. Chociaż ważne jest aby oba rodzaje błonnika były dostarczane do naszego organizmu to należy pamiętać, że to właśnie błonnik rozpuszczalny obniża poziom cukru we krwi.

Badania dowodzą, że dieta bogata w błonnik pomaga w leczeniu cukrzycy typu 1, poprawia kontrolę nad poziomem cukru oraz redukuje zbyt niski poziom cukru w organizmie. Produkty bogate w błonnik obejmują warzywa, owoce, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste.

Pokarmy bogate w błonnik obejmują warzywa, owoce, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste. Zalecane dzienne spożycie błonnika wynosi około 25 gramów dla kobiet i 38 gramów dla mężczyzn.

4. Żywność o niskim poziomie glikemicznym

Indeks glikemiczny został opracowany w celu oceny reakcji organizmu na cukier w pokarmach zawierających węglowodany. Ilość i rodzaj spożywanych węglowodanów określa jak dany produkt wpływa na poziom cukru we krwi. Spożywanie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym obniża poziom cukru we krwi u cukrzyków typu 1 i 2.

By mieć pełną kontrolę nad indeksem glikemicznym żywności należy pamiętać, że skrupulatnie należy liczyć i zapisywać ilość spożytych węglowodanów przy każdym posiłku.

Istnieją także produkty, które same z siebie zawierają niski indeks glikemiczny. Są nimi:

  • owoce morza
  • niektóre mięso
  • jaja
  • owies
  • jęczmień
  • fasola
  • soczewicza
  • rośliny strączkowe
  • słodkie ziemniaki – bataty
  • kukurydza
  • warzywa nie skrobiowe

 

fot. pixbabay.com

5. Chrom i magnez

Wysoki poziom cukru we krwi i cukrzyca są również powiązane z niedoborem mikroelementów takimi jak chrom oraz magnez. Chrom bierze stały udział w trawieniu węglowodanów oraz tłuszczów. Pomaga on również zachować kontrole nad skokami cukru, a brak chromu niestety prowadzi do nietolerancji węglowodanów.

Niekiedy zdarza się tak, że lekarz zaleca suplementacje lekami w celu podniesienia poziomu chromu, ale są na to także „domowe sposoby”. Naturalny chrom możemy uzyskać z:

  • żółtka jaj
  • produkty pełnoziarniste oraz zbożowe o wysokiej zawartości otrębów
  • kawę
  • orzechy
  • zieloną fasolę
  • brokuły

Nie należy zapomnieć również o magnezie. Wpływa on pozytywnie na poziom cukru we krwi, a jego niedobór niestety zwiększa rozwój cukrzycy. Magnez należy dostarczać do organizmu z umiarem, przekroczenie zalecanej dawki może wiązać się z pewnymi komplikacjami. Produkty bogate w magnez:

  • warzywa o ciemnych liściach
  • produkty pełnoziarniste
  • ryby
  • gorzka czekolada
  • banany
  • awokado
  • fasola

6. Ocet jabłkowy

Choć na pierwszy rzut okiem możemy pomyśleć, że ten ocet jako ocet może być niezdrowy, tym razem na szczęście jest inaczej. Ocet jabłkowy ma wiele zalet i udowodniono, że pozytywnie wpływa on na nasze zdrowie.

Z jego zalet możemy wyszczególnić pomoc w obniżeniu poziomu cukru we krwi na czczo oraz poprawę wchłanialności cukru i wrażliwości na insulinę. Włączenie go do codziennej diety także nie będzie trudne. Możesz dodawać go do sosów sałatkowych bądź pić na czczo dodając 2 łyżeczki do szklanki wody. Musisz tylko pamiętać, że przed rozpoczęciem stosowania go należy najpierw porozumieć się z lekarzem jeśli zażywasz jakiekolwiek leki obniżające cukier we krwi!

7. Cynamon

Wiadomo, że cynamon ma wiele zalet zdrowotnych, które niedawno zostały już przez nas omówione. Poprawia on wrażliwość na insulinę co korzystnie wypływa na wyeliminowanie insuliniodporności na poziomie komórkowym. Dodatkowo obniża on poziom cukru we krwi nawet o 29%, co zostało udowodnione poprzez badania.

Cynamon prócz regulacji poziomu cukru spowalnia rozkład węglowodanów w przewodzie pokarmowym, co także niesie za sobą ograniczenie wzrostu poziomu cukru. Ponadto, cynamon działa podobnie do insuliny, choć niestety dzieje się to w znacznie wolniejszym tempie.

Skuteczna dawka to 1–6 gramów cynamonu dziennie lub około 0,5–2 łyżeczek np. do herbaty lub przekąski czy śniadania!

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here