fot. Pixy.com

Czy jedzenie jabłek jest zdrowe dla cukrzyków? Takie pytanie niejedno krotnie zostaje zadane dietetykom. Czy jabłka nie podwyższają ryzyka zachorowania na cukrzycę? Jakie korzyści zdrowotne mogą zapewnić nam jabłka?

Jabłka są jednym z najpopularniejszych owoców. To wyjątkowo zdrowy owoc, który na wiele korzyści zdrowotnych. Dodatkowo jabłka są owocem, który bardzo łatwo wkomponować w wiele potraw i pasuje do bardzo wielu innych produktów.

Jakie korzyści płyną z jedzenia jabłek?

1. Sycąca przekąska

Po przeliczeniu, jedno średniej wielkości jabłko to około 1,5 szklanki owocu. Średniej wielkości jabłko oferuje nam następującą gammę składników odżywczych:

  • Kalorie: 95
  • Węglowodany: 25 gramów
  • Błonnik: 4 gramy
  • Witamina C: 14% referencyjnego dziennego spożycia (RDS)
  • Potas: 6% RDS
  • Witamina K: 5% RDS

Dodatkowo taka porcja owocu zapewnia nam mangan, miedź i witaminy A, E, B1, B2 i B6. Jabłka są także bogatym źródłem polifenoli. Jabłka są owocem bardzo łatwo dostępnym i do wyboru mamy sporą ilość odmian, więc bez większego problemu każdy może znaleźć swój ulubiony rodzaj.

Ważną kwestią jest to, by wydobyć z jabłek jak najwięcej składników odżywczych należy pozostawić na nim jego skórkę, która zawiera błonnik oraz wiele polifenoli.

2. Wspomaganie odchudzania

Jabłka posiadają trzy ważne cechy, które sprawiają, że są bardzo sycące.
Błonnik, węglowodany i woda – to właśnie są te 3 zalety, które wpływają korzystnie na nasz organizm oraz zapewniają szybkie uczucie sytości.

Spożywanie choć jednego plasterka jabłka przed każdym posiłkiem zapewni nam szybsze zaspokojenie głodu, a także pomoże nam zjadać średnio o 200 kalorii mniej niż dotychczas. Niektóre naturalne związki w nich mogą sprzyjać utracie wagi.

Zdarza się, że dietetycy zalecają spożywanie suplementów z mielonych jabłek czy koncentratu soku jabłkowego w celu zwiększenia utraty wagi. Należy pamiętać, że jabłka oraz suplementy zawierające np. zmielone jabłka obniżają także ilość „złego” cholesterolu i trójglicerydów w naszym organizmie.

3. Dobre dla Twego serca

Niejednokrotnie można usłyszeć, że jabłka zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca. Tej tezy nie należy brać aż nadto do siebie, ale nie warto zapominać o tym, że jabłka mają wiele innych pozytywnych korzyści dla nas, które są potwierdzone badaniami.

Jabłka zawierają rozpuszczalny błonnik, który stanowczo pomaga nam w obiżeniu cholesterolu we krwi. Zawierają również polifenole, które mają działanie przeciwutleniające. Wiele z nich jest zawartych w skórce. Jeden z tych polifenoli przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, czyli jest kolejny powód dla którego warto jeść jabłka.

Istnieją badania, które udowodniają, że regularnie spożywanie jabłek doprowadziło do zmniejszenia dawek niektórych leków, które należy zażywać podczas cukrzycy, a także chorób serca.

Spożywanie owoców i warzyw o białym miąższu np. gruszek i jabłek, zmniejsza także ryzyko wystąpienia udaru.

4. Cukrzyca i jabłka, to dobre połączenie?

Można sądzić, że jabłka jako owoc o dość słodkim smaku może radykalnie podwyższać poziom cukru we krwi, ale na szczęście ten mit jest błędny.
Po mimo tego, że jabłka zawierają fruktozę spożywanie tego owocu nie podwyższa poziomu cukru jak dzieje się niestety po spożyciu białego cukru. Więc jak to jest z jedzeniem jabłek, a cukrzycą? Nie ma na to żadnych przeciwskazań.

Błonnik zawarty w jabłkach znacznie spowalnia trawienie i wchłanianie cukru. Oznacza to, że cukier przedostaje się do krwiobiegu powoli i nie podnosi szybko poziomu cukru we krwi.

Polifenole, które są związkami roślinnymi, również spowalniają trawienie węglowodanów i obniżają poziom cukru we krwi. Dodatkowo polifenole zawarte w jabłkach zapobiegają uszkodzeniom tkanek komórek BETA trzustki. Jak wiadomo komórki beta wytwarzają insulinę w organizmie i często ulegają uszkodzeniu u osób z cukrzycą, co dodatkowo negatywnie wpływa na prawidłowy poziom cukru we krwi.

fot. pixbaby.com

5. Produkcja dobrych bakterii

Jabłka zawierają rodzaj błonnika, który ma właściwości prebiotyczne. Oznacza to, że karmi dobre bakterie w naszych jelitach jelitach.

Nasze jelito cienkie nie wchłania błonnika podczas trawienia. Zamiast tego trafia do okrężnicy, gdzie może sprzyjać rozwojowi dobrych bakterii. Zmienia się również w inne pomocne związki, które krążą w organizmie.

6. Zmniejszenie częstotliwości napadów astmy

Jabłka są owocami zawierającymi przeciwutleniacze, które chronią nasze płuca przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, a także zmniejszają częstotliwość napadów astmy.

Istnieją badania udowodniające, że jedzenie jabłek obniża o 15% intensywność oraz częstotliwość występowania napadów duszności u osób z astmą.

Skórka jabłka zawiera związki, które pomagają regulować układ odpornościowy i zmniejszać stan zapalny oraz reakcję alergiczną.

7. Zdrowe kości

Niejednokrotnie zostało udowodnione, że spożywanie owoców pozytywnie wpływa na gęstość naszych kości. Przeciwutleniacze oraz związki przeciwzapalne zawarte w owocach zmniejszają ryzyko złamań kości oraz podnosi poziom siły naszego ciała. Wapno zawarte w jabłku jest głównym czynnikiem wpływającą na naturalizację łamliwości kości.

8. Problemy gastryczne

O tej właściwości jabłek słyszał chyba każdy. Od wielu lat, a wręcz pokoleń jabłka były spożywane na takie problemy zdrowotne i jak dotąd nikogo nie zawiódł ten sposób leczenia.

Dobrym sposobem na pozbycie się zaparcia jest zjedzenia świeżego jabłka. Dzięki składnikom, które pobudzają pracę naszych jelit jesteśmy w stanie szybciej uporać się z tym problemem.

Dodatkowo ze względu na sporą zawartość wody w tym owocu jest mniejsze ryzyko odwodnienia się organizmu podczas choroby.

Podsumowując

Sumując, jabłka mają wiele substancji i wartości odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Dodatkową ich zaletą jest to, że są łatwo dostępne, a także bez wysiłku możemy wkomponować je w wiele dań czy potraw, a zasługą tego jest ich pyszny, ale dość neutralny smak.

Jabłka są nie tylko dobrym dodatkiem do wielu przepisów, ale także są pyszną i pożywną przekąską samą w sobie. Nieuniknione jest to, że każdy z nam zna choć jeden przepis, w którym możemy znaleźć jabłko w różniej postaci. Nie czekaj, skuś się na kilkutygodniowy test na zasadach zawartych powyżej i sprawdź sam, czy pojawiają się jakieś zmiany w twoim organizmie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here