Ketoza jest stanem metabolicznym, który polega na wprowadzeniu organizmu w stan zwany właśnie ketozą. Charakteryzuje się to tym, że organizm produkuje ciała ketonowe z tłuszczu, a następnie przekształca je w energię zamiast węglowodanów. Możesz wejść w ketozę, przestrzegając diety ketogenicznej o bardzo niskiej zawartości węglowodanów.
Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, dieta ketogeniczna jest przeznaczona idealnie dla Ciebie. Dieta ketogeniczna pomoże Ci szybko zredukować wagę poprzez zmniejszenie zapasów glikogenu oraz w wody w naszym organizmie. Dodatkowo hamuje ona apetyt, co sprawia, że spożywasz znacznie mniej kalorii.
Prócz przyczyniania się do zmniejszenia masy ciała, ketoza przynosi także wiele korzyści zdrowotnych. Stosowana u dzieci z padaczką także zmniejsza częstotliwość napadów padaczkowych. Ketoza jest stanem dość złożonym, a zrozumieć to pomoże Ci poniższy artykuł.
Co to jest ketoza?
Tak jak wspomnieliśmy o tym wcześniej, ketoza jest stanem metabolicznym, który możemy stworzyć w naszym organizmie. W tym stanie w naszej krwi powstaje wysokie stężenie ketonów. Dzieje się to, gdy tłuszcz staje się głównym elementem paliwa w organizmie, ponieważ dostęp glukozy jest ograniczony.
Stan ketozy możemy osiągnąć poprzez dietę ketogeniczną i bardzo niskowęglowodanową. Dzieje się tak również w czasie ciąży.
Aby rozpocząć ketozę, na ogół musisz jeść mniej niż 50 gramów węglowodanów dziennie, a czasami nawet 20 gramów dziennie. Jednak dokładne spożycie węglowodanów, które spowoduje ketozę, różni się u poszczególnych osób.
Aby to zrobić, może być konieczne usunięcie pewnych produktów z diety, takich jak:
- ziarna
- cukierek
- słodkie napoje bezalkoholowe
Musisz także ograniczyć:
- rośliny strączkowe
- ziemniaki
- owoc
Podczas diety o bardzo niskiej zawartości węglowodanów spada poziom insuliny, a kwasy tłuszczowe są uwalniane z zapasów tłuszczu w organizmie w dużych ilościach.
Wiele z tych kwasów tłuszczowych jest transportowanych do wątroby, gdzie są utleniane i przekształcane w ketony. W następstwie zostają one spożytkowane do wytworzenia energii. W przeciwieństwie do kwasów tłuszczowych ketony mogą przenikać przez barierę krew-mózg i dostarczać mózgowi energii w przypadku braku glukozy.
Ketony mogą dostarczać energię mózgowi
Wiele osób twierdzi, że nasz mózg nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez węglowodanów. To prawda, że glukoza jest preferowana i że niektóre komórki mózgu mogą używać glukozy tylko jako paliwa.
Jednak duża część mózgu może również wykorzystywać ketony do wytwarzania energii, na przykład podczas głodu lub gdy dieta jest uboga w węglowodany.
Już po trzech dniach bez jedzenia mózg otrzymuje zaledwie 25% energii z ketonów. Liczba ta wzrasta aż do 65% przy długotrwałym głodzie. Organizm wykorzystuje białko i inne cząsteczki do produkcji glukozy, która jest niezbędna do ketozy. Proces ten fachowo nazywa się glukoneogenezą. Aby w stu procentach zaspokoić potrzeby energetyczne mózgu niezbędna jest ketoza i glukoneogeneza.
Ketoza to nie to samo, co kwasica ketonowa
Ludzie często mylą ketozę i kwasicę ketonową.
Ketoza jest częścią normalnego metabolizmu, zaś kwasica ketonowa jest naprawdę niebezpiecznym stanem metabolicznym, który może być nawet śmiertelny jeśli nie jest leczony. Podczas kwasicy ketonowej nasz organizm zostaje zalany niezwykle wysokim poziomem glukozy i ketonów.
Krótko mówiąc, nasza krew staje się kwaśna, co jest naprawdę niebezpieczne dla naszego organizmu. Kwasica może być także silnie związana z cukrzycą typu 1. Może również wystąpić u osób z cukrzycą typu 2, chociaż jest to mniej powszechne. Ponadto ciężkie nadużywanie alkoholu może prowadzić do kwasicy ketonowej.
Wpływ na padaczkę
Padaczka jest choroba mózgu. Charakteryzuje się ona nawracającymi napadami. Niestety jest to bardzo powszechny stan neurologiczny. Większość osób z padaczką przyjmuje leki przeciwdrgawkowe, które pomagają obniżyć częstotliwość napadów. We wczesnych latach dwudziestych XX wieku dieta ketogeniczna została wprowadzona w leczeniu padaczki u osób, które nie reagują na leczenie farmakologiczne.
Dieta ketogeniczna najczęstsze zastosowanie ma u dzieci, zmniejsza ona bowiem liczbę napadów prowadząc do mniejsze ilości zażywanych leków. Dodatkowo niektóre dzieci, dzięki zastosowania diety ketogenicznej doświadczyły całkowitej remisji napadów.
Wpływ na utratę wagi
Dieta ketogeniczna jest także popularną dietą odchudzającą, która jest naprawdę skuteczna. Wiece osób uznało, że diety ketogeniczne są bardziej pomocne w odchudzaniu niż diety niskotłuszczowe.
Wprowadzenie diety ketogenicznej szybko przynosi stan ketozy. Po osiągnieciu tego stanu wielu ludzi stwierdziło, że szybko zaczęły odczuwać uczucie sytości, a ich apetyt znacznie zmalał. Z tego powodu liczenie kalorii na tej diecie na ogół nie jest konieczne.
Jednak powszechnie uznaje się, że przestrzeganie diety ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu. Niektórym osobom może być łatwo przestrzegać diety ketogenicznej, podczas gdy innym może się to wydawać niezrównoważone. Dieta ketonowa może nie być najlepszym sposobem na odchudzanie.
Więcej szczegółów tutaj: Dieta ketogeniczna w celu utraty wagi i walki z chorobami
Inne korzyści zdrowotne wynikające z ketozy
Niektórzy naukowcy sugerowali, że ketoza i dieta ketogeniczna mogą mieć inne działanie terapeutyczne, chociaż warto zauważyć, że nie wszyscy eksperci są co do tego zgodni.
- Choroby serca: Zmniejszenie węglowodanów w celu osiągnięcia ketozy może poprawić czynniki ryzyka chorób serca, takie jak trójglicerydy we krwi, cholesterol całkowity i cholesterol HDL.
- Cukrzyca typu 2: dieta może poprawić wrażliwość na insulinę i różne czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do cukrzycy typu 2, w tym otyłość.
- Choroba Parkinsona: Małe badanie wykazało, że objawy choroby Parkinsona uległy poprawie po 28 dniach stosowania diety ketogennej.
Czy ketoza ma jakieś negatywne skutki dla zdrowia?
Chociaż dieta ketogeniczna może przynosić korzyści dla zdrowia i utraty wagi, może również wywoływać pewne skutki uboczne. Krótkotrwałe skutki obejmują bóle głowy, zmęczenie, zaparcia, wysoki poziom cholesterolu i nieświeży oddech, ale zwykle ustępują w ciągu kilku dni lub tygodni od rozpoczęcia diety.
Ponadto może wystąpić ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. Podczas karmienia piersią u niektórych kobiet rozwinęła się kwasica ketonowa, prawdopodobnie z powodu diety niskowęglowodanowej.
Osoby przyjmujące leki obniżające poziom cukru we krwi powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem diety ketogennej, ponieważ dieta może zmniejszyć zapotrzebowanie na leki.
Czasami diety ketogeniczne są ubogie w błonnik. Z tego powodu warto jeść dużo warzyw o wysokiej zawartości błonnika i niskiej zawartości węglowodanów .
Poniższe wskazówki mogą pomóc zachować zdrowie podczas ketozy:
- Pij dużo płynów, zwłaszcza wody.
- Porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem diety i postępuj zgodnie z jego zaleceniami.
- Monitoruj czynność nerek podczas stosowania diety.
- Szukaj pomocy, jeśli masz obawy dotyczące negatywnych skutków.
Ketoza może być korzystna dla niektórych osób, ale przed przejściem na dietę o bardzo niskiej zawartości węglowodanów należy skonsultować się z lekarzem, na wypadek, gdyby nie była dla Ciebie odpowiednia.
Podsumowując
Ketoza to naturalny stan metaboliczny, który można osiągnąć stosując dietę ketogenną.
Może mieć różne korzyści zdrowotne, w tym:
- utrata masy ciała
- niższy poziom cukru we krwi
- zmniejszenie liczby napadów u dzieci z padaczką
Jednak przestrzeganie ścisłej diety w celu wywołania ketozy może być bardzo trudne i mogą wystąpić pewne negatywne skutki uboczne. Ponadto nie wszyscy badacze zgadzają się, że dieta ketonowa to najlepszy sposób na odchudzanie. Ketoza nie jest dla wszystkich, ale niektórym może przynieść korzyści.