fot. pixabbay.com

Porywające rytmy nie tylko sprawiają, że wykonujesz ruchy taneczne na środku sali klubowej. Twoje ulubione rytmy naprawdę zwiększają wydajność. Jest powód, dla którego wiele maratonów i wyścigów biegowych zakazało muzyki, szczególnie dla zawodowców lub każdego, kto ma nadzieję na medal. Muzyka może dać ci przewagę konkurencyjną i zachować zdrowie psychiczne podczas wyczerpującego treningu.

Bądźmy szczerzy: większość z nas sięga po dobrą playlistę, aby ćwiczenia były przyjemniejsze i motywowały nas. Dobra wiadomość jest taka, że ​​nauka nas wspiera. Twoje ulubione melodie mogą być skutecznym sposobem na utrzymanie się na właściwej drodze i osiągnięcie celów fitness. 

Nie masz ochoty zakładać ubrania do ćwiczeń i wychodzić z domu? Czas włączyć muzykę. Muzyka może zmotywować Cię do ruchu. Jedno z badań wykazało, że słuchanie muzyki może pomóc w rozpoczęciu biegu i zachęcić do kontynuowania.

1. Będziesz pracować ciężej, nie zauważając

Czujesz, że twoje postępy utknęły w martwym punkcie? Spróbuj dodać kilka nowo wybranych piosenek do następnej sesji na siłowni. Przy nowych rytmach ćwiczenia nie zobaczysz kiedy zaczną iść Ci sprawniej oraz trening przebiegnie szybciej. 

Muzyka ma szczególne znaczenie podczas powtarzalnych, wytrzymałościowych zajęć. Wybór muzyki, którą lubisz najbardziej, może zwiększyć wydajność i zmniejszyć odczuwalny wysiłek. Innymi słowy, słuchanie muzyki może ułatwić trening lub zachęcić do cięższej pracy bez poczucia, że ​​jesteś już zmęczony. Odpowiednia piosenka może pomóc w utrzymaniu stałego tempa, oderwaniu myśli od trudności ćwiczeń.

2. Popraw koordynację

Nie musisz tańczyć do rytmu, aby muzyka wpływała na sposób, w jaki się poruszasz. Niezależnie od Twojego ruchu, muzyka zachęca do rytmicznego poruszania się.

Słuchanie muzyki, którą lubisz, zwiększa aktywność elektryczną w obszarach mózgu odpowiedzialnych za koordynację ruchów. Dlatego dobry rytm ułatwia śledzenie zajęć aerobowych. Twoje ciało naturalnie chce poruszać się w rytmie, który wpływa do Twoich uszu.

fot. unsplash.com

3. Przekraczaj swoje granice

Nic tak nie hamuje treningu jak zmęczenie. Muzyka może pomóc zmienić postrzeganie twoich ograniczeń, blokując część zmęczenia. 

Odpowiednia muzyka może odwrócić uwagę od dodatkowego wysiłku i sprawić, że nie będziesz świadomy zwiększonego wysiłku. Oznacza to, że możesz ćwiczyć ciężej i uzyskać lepszy trening bez poczucia, że ​​jesteś już wyczerpany. Udowodniono, że osoby biegające z muzyką potrafiły nawet o połowę wydłużyć swój trening odczuwając mniejsze zmęczenie oraz „tracąc” rachubę czasu. 

Jednak nie możesz całkowicie przekroczyć granic swojego ciała. Muzyka jest znacznie mniej skuteczna w zmniejszaniu postrzeganego poziomu wysiłku, gdy pracujesz na maksa.

Gdy Twoje tętno osiągnie strefę beztlenową , muzyka przestaje działać. Twoje ciało i zapotrzebowanie mięśni na tlen staje się głośniejsze niż melodie. Muzyka nie może się równać z treningami o bardzo wysokiej intensywności.

4. Spraw, aby ciężki trening był przyjemniejszy

Każdy, kto kiedykolwiek chodził na zajęcia spinningu z ciężkimi bitami, wie z pierwszej ręki, o ile łatwiejszy jest brutalny trening z muzyką. Dobre rytmy mogą odwrócić uwagę od intensywności treningu.

Słuchanie muzyki sprawia, że ​​trening jest jeszcze bardziej przyjemny niż zwykłe oglądanie wideo bez dźwięku. Czemu? Ponieważ im bardziej jesteś w stanie zatracić się w muzyce i odłączyć się od nieprzyjemnych uczuć związanych z jakąś czynnością, tym przyjemniejsza staje się ona.

Dobra lista odtwarzania może również pomóc zmniejszyć postrzegany poziom wysiłku lub to, jak ciężko myślisz, że pracujesz podczas ćwiczeń o niskiej i średniej intensywności. 

Nie zapomnij więc zabrać słuchawek przed długim treningiem czy ćwiczeniami!

5. Popraw wyniki i unikaj kontuzji

Radujcie się biegacze! Muzyka we właściwym tempie może pomóc Ci zwiększyć wydajność i uniknąć kontuzji. Wysoka kondycja wiąże się z niższymi wskaźnikami kontuzji u długodystansowców. Te dodatkowe małe kroki pomagają zmniejszyć siłę każdego kroku i utrzymują Twoje ciało w lepszej linii podczas uderzenia.

fot. unsplash.com

6. Szybciej dojdziesz do siebie

Stwierdzono, że uspokajająca muzyka powoli obniża ciśnienie krwi, spowalnia tętno i przyspiesza czas regeneracji. Badacze zauważyli również, że powrót do zdrowia przy wolnej muzyce był szybszy niż przy ciszy lub szybkiej muzyce.

Szybka muzyka może poprawić intensywność podczas treningu, wolna muzyka może pomóc w szybszym powrocie do tętna spoczynkowego.

Oznacza to, że można słuchać kojących bitów zmniejszyć stres serca i przyspieszyć regenerację, dzięki czemu szybciej będziesz gotowy do następnego treningu. Odpowiednie piosenki mogą również pomóc złagodzić stres. Stres opóźnia powrót do zdrowia i negatywnie wpływa na wydajność.

7. Odpowiednia suplementacja

Dobra muzyka podczas ćwiczeń czy treningu nie są jedynym kluczowym czynnikiem na poprawienie naszych wyników. Prócz odpowiedniej playlisty należy nie zapomnieć o odpowiedniej suplementacji. Zbilansowane posiłki oraz odpowiednie dostarczanie dziennego zapotrzebowania witamin i innych produktów ma tu kluczowe znaczenie. Nie zapomnij, że odpowiednia dieta dodatkowo zapewnia Ci szybszą utratę wagi oraz pomaga przy prawidłowej budowie mięśni.

Podsumowanie

Nie martw się, jeśli nie możesz zabrać swoich utworów na każde zajęcia na siłowni. Zresztą istnieją granice cudów muzyki.

Muzyka nie może magicznie wypchnąć Cię poza fizyczne ograniczenia. Ma niewielki wpływ na siłę, wytrzymałość i odczuwalny wysiłek przy maksymalnym tętnie lub w strefie beztlenowej. Niestety, muzyka nie może sprawić, że każdy trening będzie idealny.

Mimo to muzyka może przekształcić żałosny trening lub truchanie na siłowni w coś, na co można się doczekać. Od lepszej wydajności po przyspieszenie regeneracji, odpowiednie piosenki mogą mieć realny wpływ na Twój umysł i ciało. Śmiało i podkręć to!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here