fot. unsplash.com

Większość ludzi zgadza się, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest niesamowicie zdrowa. Co do korzyści i zasad stosowania pozostałych tłuszczów roślinnych, a także zwierzęcych zdania ludzi są dość podzielone. Dlatego postaramy się pomóc w wyborze. 

Oliwa z oliwek, jest ważną częścią diety śródziemnomorskiej.  Ta dieta stanowi podstawę diety niektórych z najzdrowszych populacji świata. Kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze zawarte w oliwie z oliwek mogą oferować potężne korzyści zdrowotne, w tym zmniejszone ryzyko chorób serca. W tym artykule omówiono, dlaczego oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest jednym z najzdrowszych tłuszczów.

Co to jest oliwa z oliwek i jak się ją wytwarza?

Oliwa z oliwek to oliwa pozyskiwana z oliwek, owoców drzewa oliwnego. Proces produkcji jest niezwykle prosty. Oliwki można tłoczyć w celu ekstrakcji oliwy, ale nowoczesne metody obejmują kruszenie oliwek, mieszanie ich razem, a następnie oddzielanie oliwy od miazgi w wirówce.

Po odwirowaniu w wytłokach pozostają niewielkie ilości oleju. Pozostały olej można ekstrahować za pomocą rozpuszczalników chemicznych i jest znany jako olej z wytłoczyn z oliwek. Oliwa z wytłoczyn z oliwek jest generalnie tańsza niż zwykła oliwa z oliwek i ma złą reputację.

Kupowanie odpowiedniego typu oliwy z oliwek ma kluczowe znaczenie. Istnieją trzy główne gatunki oliwy z oliwek – rafinowana, dziewicza i extra virgin. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest gatunkiem najmniej przetworzonym lub rafinowanym.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia uważana jest za najzdrowszy gatunek oliwy. Jest pozyskiwany naturalnymi metodami i standaryzowany pod względem czystości i pewnych cech sensorycznych, takich jak smak i zapach.

Oliwa z oliwek, która jest extra virgin, ma wyraźny smak i jest bogata w fenolowe przeciwutleniacze, dlatego jest tak korzystna. Zgodnie z prawem olejów roślinnych oznaczonych jako oliwa z oliwek nie można rozcieńczać innymi rodzajami olejów. Niemniej jednak ważne jest, aby dokładnie sprawdzić etykietę i kupić od renomowanego sprzedawcy.

Skład odżywczy oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia

fot. unsplash.com

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest dość pożywna. Zawiera niewielkie ilości witamin E i K oraz mnóstwo korzystnych kwasów tłuszczowych.

Jedna łyżka oliwy z oliwek zawiera:

  • Tłuszcz nasycony: 14%
  • Tłuszcz jednonienasycony: 73% (głównie kwas oleinowy)
  • Witamina E: 13% dziennej wartości (DV)
  • Witamina K: 7% DV

Warto zauważyć, że oliwa z oliwek extra virgin wyróżnia się zawartością przeciwutleniaczy. Antyoksydanty są aktywne biologicznie, a niektóre z nich mogą pomóc w walce z poważnymi chorobami.

Do głównych przeciwutleniaczy olejku zalicza się przeciwzapalny oleokantal, a także oleuropeinę, substancję, która chroni LDL (zły) cholesterol przed utlenianiem.

Niektórzy ludzie krytykowali oliwę z oliwek za wysoki stosunek omega-6 do omega-3 (ponad 10: 1). Jednak jego całkowita ilość tłuszczów wielonienasyconych jest nadal stosunkowo niska, więc nie powinno to być powodem do niepokoju.

Oliwa z oliwek extra virgin zawiera substancje przeciwzapalne

Uważa się, że przewlekłe zapalenie jest jednym z głównych czynników wywołujących wiele chorób, w tym choroby serca, raka, zespół metaboliczny, cukrzycę i zapalenie stawów.

Niektórzy spekulują, że zdolność oliwy z oliwek do zwalczania stanów zapalnych jest przyczyną wielu korzyści zdrowotnych. Działanie przeciwzapalne oleju wydaje się wynikać z jego przeciwutleniaczy, głównie oleokantalu, który, jak wykazano, działa jak ibuprofen, popularny lek przeciwzapalny. Substancje zawarte w oliwie z oliwek mogą zmniejszać ekspresję genów i białek, które pośredniczą w zapaleniu.

Należy pamiętać, że przewlekłe zapalenie niskiego poziomu jest zwykle dość łagodne i zajmuje lata lub dziesięciolecia, zanim wyrządzi szkody. Stosowanie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia może temu zapobiec, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia różnych chorób zapalnych, zwłaszcza chorób serca.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia a choroby układu krążenia

Choroby sercowo-naczyniowe, takie jak choroby serca i udar, należą do najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.

Wiele badań obserwacyjnych pokazuje, że śmiertelność z powodu tych chorób jest niska w niektórych obszarach świata, zwłaszcza w krajach położonych nad Morzem Śródziemnym.

Ta obserwacja pierwotnie wzbudziła zainteresowanie dietą śródziemnomorską , która ma naśladować sposób odżywiania się ludzi w tych krajach. Badania nad dietą śródziemnomorską pokazują, że może ona pomóc w zapobieganiu chorobom serca.

Oliwa z oliwek extra virgin chroni przed chorobami serca poprzez liczne mechanizmy:

  • Zmniejszenie stanu zapalnego. Oliwa z oliwek chroni przed stanami zapalnymi, kluczową przyczyną chorób serca.
  • Zmniejsza utlenianie cholesterolu LDL (złego). Olejek chroni cząsteczki LDL przed uszkodzeniem oksydacyjnym, kluczowym czynnikiem w rozwoju chorób serca.
  • Poprawia stan naczyń krwionośnych. Oliwa z oliwek poprawia funkcję śródbłonka, czyli wyściółki naczyń krwionośnych.
  • Pomaga w zarządzaniu krzepnięciem krwi. Niektóre badania sugerują, że oliwa z oliwek może pomóc w zapobieganiu niepożądanemu krzepnięciu krwi.
  • Obniża ciśnienie krwi. Jedno badanie z udziałem pacjentów z podwyższonym ciśnieniem krwi wykazało, że oliwa z oliwek znacznie obniżyła ciśnienie krwi i zmniejszyła zapotrzebowanie na leki na ciśnienie krwi.

Biorąc pod uwagę biologiczne skutki oliwy z oliwek, nie jest zaskakujące, że ludzie, którzy spożywają jej największe ilości, są znacznie mniej narażeni na śmierć z powodu zawału serca i udaru mózgu . W rzeczywistości dowody są wystarczająco mocne, aby zalecić osobom, które mają lub są w grupie wysokiego ryzyka rozwoju chorób serca, stosowanie dużej ilości oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia w swojej diecie.

Inne korzyści zdrowotne wynikające z oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia

fot. pexels.com

Chociaż oliwa z oliwek była głównie badana pod kątem jej wpływu na zdrowie serca, jej spożycie wiąże się również z szeregiem innych korzyści zdrowotnych.

Oliwa z oliwek i rak

Rak jest częstą przyczyną śmierci i charakteryzuje się niekontrolowanym wzrostem komórek. Jednym z potencjalnych czynników przyczyniających się do raka jest uszkodzenie oksydacyjne spowodowane przez szkodliwe cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Jednak oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest bogata w przeciwutleniacze, które zmniejszają uszkodzenia oksydacyjne.

Kwas oleinowy w oliwie z oliwek jest również wysoce odporny na utlenianie i wykazano, że ma korzystny wpływ na geny związane z rakiem. Wiele badań z użyciem probówek wykazało, że związki zawarte w oliwie z oliwek mogą pomóc w walce z rakiem na poziomie molekularnym.

Oliwa z oliwek i choroba Alzheimera

Choroba Alzhimera jest najpowszechniejszą chorobą neurodegeneracyjną na świecie i główną przyczyną demencji. Jedną z cech choroby Alzheimera jest nagromadzenie się splątków białek zwanych blaszkami beta-amyloidowymi w niektórych neuronach w mózgu.

Badania wykazały, że substancja zawarta w oliwie z oliwek może pomóc usunąć te płytki. Ponadto kontrolowane badanie wykazało, że dieta śródziemnomorska wzbogacona oliwą z oliwek poprawiła funkcjonowanie mózgu i zmniejszyła ryzyko zaburzeń poznawczych.

Czy możesz z tym gotować?

Podczas gotowania kwasy tłuszczowe mogą się utleniać, co oznacza, że ​​reagują z tlenem i ulegają uszkodzeniu. Odpowiadają za to głównie wiązania podwójne w cząsteczkach kwasów tłuszczowych.

Z tego powodu tłuszcze nasycone, które nie mają podwójnych wiązań, są odporne na wysokie temperatury. Tymczasem poli tłuszcze nienasycone, które mają wiele wiązań podwójnych, są wrażliwe i nie uległy zniszczeniu. Oliwa z oliwek zawiera głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe i jest dość odporna na wysokie temperatury. Ogólnie oliwa z oliwek wydaje się być bardzo bezpieczna – nawet do gotowania na dość dużym ogniu.

Podsumowując

Oliwa z oliwek jest super zdrowa. Dla tych, którzy mają choroby serca lub są narażeni na wysokie ryzyko ich rozwoju, oliwa z oliwek jest zdecydowanie najzdrowszym wyborem.

Korzyści płynące z tego wspaniałego tłuszczu to jedne z niewielu rzeczy, z którymi zgadza się większość osób zajmujących się odżywianiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here