fot. pixababy.com

Każdego dnia miliardy ludzi sięgają po kawę, aby się obudzić lub przetrwać nocną zmianę  czy popołudniowy zastój. W rzeczywistości ten naturalny środek pobudzający jest jednym z najczęściej używanych składników na świecie. Często mówi się o kofeinie ze względu na jej negatywny wpływ na sen. Jednak badania podają również, że ma ona różne korzyści zdrowotnych.

Co to jest kofeina?

Kofeina to nic innego jak naturalny stymulator, który występuje w kawie, herbacie oraz kakao. Dostarczana do naszego organizmu stymuluje pracę mózgu oraz ośrodkowy układ nerwowy, który pomaga zachować nam koncentrację, czujność i zmniejsza poziom zmęczenia.

Prócz kawy, herbaty i kakao, kofeinę możemy znaleźć w napojach energetycznych. Po mimo tego, że wiele osób ma je za zupełnie niezdrowe, prawie 80% populacji spożywa codziennie ten produkt. Niestety ta liczba wzrasta.

Jak to działa?

Po spożyciu, kofeina jest szybko wchłaniana z jelit do krwiobiegu. Stamtąd trafia do wątroby i jest rozkładana na związki, wpływają na funkcjonowanie różnych narządów w naszym organizmie.

Kofeina wywiera główny wpływ na nasz mózg. Blokuje ona bowiem działanie adenozyny, która jest bezpośrednim pośrednikiem rozluźniającym mózg i powodującym odczucie zmęczenia. Poziom adenozyny gromadzi się zwykle przez cały dzień, powodując zmęczenie oraz senność, ale ten sam efekt pojawia się przy silnym wysiłku.

Kofeina w tym przypadku pomaga zachować przytomność, łącząc się z receptorami adenozyny w mózgu bez ich aktywacji. To blokuje działanie adenozyny, prowadząc do „uśpienia” zmęczenia. Może ona również podnieść poziom adrenaliny we krwi, podnosząc tym naszą aktywność. Kofeina również zwiększa naszą czujność i poprawia skupienie dlatego ten „specyfik” często jest nazywany środkiem psychoaktywnym.

Dodatkowo kofeina ma tendencję do szybkiego działania. Na przykład ilość znajdująca się w jednej filiżance może zająć zaledwie 20 minut, aby dotrzeć do krwiobiegu i około 1 godziny, aby osiągnąć pełną skuteczność.

Jakie potrawy i napoje zawierają kofeinę?

Kofeina występuje naturalnie w nasionach, orzechach lub liściach niektórych roślin. Następnie, te naturalne źródła są zbierane i przetwarzane w celu produkcji żywności i napojów zawierających w składzie kofeinę.

Oto oczekiwane ilości kofeiny na 240 ml porcji niektórych napojów:

  • Espresso: 240–720 mg
  • Kawa: 102–200 mg
  • Yerba mate: 65–130 mg
  • Napoje energetyzujące: 50–160 mg
  • Herbata parzona : 40–120 mg
  • Napoje bezalkoholowe: 20–40 mg
  • Kawa bezkofeinowa: 3–12 mg
  • Napój kakaowy: 2–7 mg
  • Mleko czekoladowe: 2–7 mg

Kofeinę możemy ujrzeć także w składzie niektórych pokarmów takich jak np. czekolada mleczna czy czekolada gorzka. Dodatkowo kofeina może wystąpić także w składzie niektórych leków dostępnych w aptece takich jak np. leki na przeziębienie, leki przeciwbólowe czy leki antyalergiczne. Jest to również częsty składnik suplementów odchudzających.

Poprawia nastrój i pracę mózgu

Kofeina posiada zdolność blokowania cząsteczek sygnałowych mózgu, zwanych andenozyny. W chwili zablokowania tych cząsteczek nasz mózg uwalnia dopaminę oraz norepinefrynę, które odpowiedzialne są za pobudzenie, skupienie oraz nasz nastrój.

Niestety większa ilość kofeiny dostarczona do naszego organizmu nie sprawi, że z radości będziemy skakać do niebo, a wręcz przeciwnie możemy odczuwać przytłuczenie, a nawet zawroty głowy.

Picie od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie lub więcej niż 3 filiżanek herbaty dziennie może również zmniejszyć ryzyko chorób mózgu, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona o 28–60%. Należy pamiętać, że kawa i herbata zawierają inne związki bioaktywne (oprócz kofeiny), które również mogą być korzystne.

fot. pixababy.com

Może przyspieszyć metabolizm i spalanie tłuszczu

Kofeina posiada również zdolność stymulacji ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu kofeina jest w stanie pobudzić nasz metabolizm nawet o 11%. Spożywanie około 300mg kofeiny dziennie dodatkowo pomaga nam na spalanie dodatkowych kalorii oraz tkanki tłuszczowej. Więc jeśli lubisz kawę, możesz łączyć przyjemne z pożytecznym, nigdy nie jest za mało utraconych kilogramów!

Może chronić przed chorobami serca i cukrzycą

Czas najwyższy obalić mit, że kofeina jest niezdrowa dla naszego serca. Prawdą jest to, że picie np. od 2 do 4 filiżanek zielonej herbaty zmniejsza ryzyko udaru mózgu, a także pojawienia się chorób serca.

Ważna kwestią jest tylko to, że u niektórych osób kofeina może minimalnie podnosić ciśnienie krwi. Jednak efekt ten zazwyczaj jest nieznaczny i ma tendencje do szybkiego zanikania u osób, które regularnie spożywają napoje z kofeiną. Kofeina może również chronić przed cukrzycą. Badania wykazały, że spożywanie około 200mg kofeiny dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń sercowych nawet o 14 %.

Kawa bezkofeinowa również zawiera znikomą ilość kofeiny, która także może obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Inne korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy

Spożycie kawy wiąże się z kilkoma innymi korzyściami zdrowotnymi:

  • Ochrona wątroby. Kawa może zmniejszyć ryzyko uszkodzenia wątroby (marskości) nawet o 84%. Może spowolnić postęp choroby, poprawić odpowiedź na leczenie i zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci.
  • Długość życia. Picie kawy może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 30%, zwłaszcza w przypadku kobiet i osób chorych na cukrzycę.
  • Zmniejszone ryzyko raka. Picie 2–4 filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko raka wątroby nawet o 64%, a ryzyko raka jelita grubego nawet o 38%.
  • Ochrona skóry. Spożywanie 4 lub więcej filiżanek kawy z kofeiną dziennie może zmniejszyć ryzyko raka skóry o 20%.
  • Zmniejszone ryzyko SM. Osoby pijące kawę mogą mieć nawet o 30% mniejsze ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane . Jednak nie wszystkie badania są zgodne.
  • Zapobieganie dnie moczanowej. Regularne picie 4 filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia dny o 40% u mężczyzn i 57% u kobiet.
  • Zdrowie jelit. Spożywanie 3 filiżanek kawy dziennie przez zaledwie 3 tygodnie może zwiększyć ilość i aktywność pożytecznych bakterii jelitowych.

Pamiętaj, że kawa zawiera również inne substancje poprawiające zdrowie. Niektóre wymienione powyżej korzyści mogą być spowodowane substancjami innymi niż kofeina.

Podsumowanie

Kofeina nie jest tak niezdrowa, jak kiedyś sądzono, ale jak widać nadal ma wiele zalet.
Jak wiadomo, wszystko póki zażywane z umiarem jest dla nas bezpieczne, ale należy pamiętać by nie przekraczać zalecanej normy. Dlatego można bezpiecznie traktować codzienną filiżankę kawy lub herbaty jako przyjemny sposób na promowanie dobrego zdrowia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here