taras

Taras jest miejscem, które z reguły ma służyć wypoczynkowi i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. To tu będziesz pić poranną kawę, organizować grille dla znajomych i bawić się z dziećmi. Dodatkowo taras stanowi element wykończeniowy domu, nadając całej bryle specyficznego charakteru. Sprawdź, jak się przygotować do budowy tarasu.

Wybór miejsca na taras

Już w fazie projektu domu należy podjąć decyzję o usytuowaniu tarasu względem stron świata. Wybór warto uzależnić od godzin, w jakich najczęściej miałoby się z niego korzystać. Strona południowa zawsze w okresie wiosenno-letnim będzie nasłoneczniona, północna wręcz odwrotnie. Taras od wschodu będzie dobrze doświetlony od rana, od zachodu zaś możesz liczyć na promienie słońca nawet do wieczora. Warto pamiętać, że podczas upałów taras zawsze można zacienić za pomocą pergoli, parawanów, zasłon, parasola itp.

W polskich domach wybór najczęściej pada na południowy-wschód lub południowy-zachód, jednak uzależnione to może być także od tego, jak usytuowana jest działka oraz dom względem ulicy i innych zabudowań w sąsiedztwie. W przypadku rodzin z małymi dziećmi, taras powinien znajdować się w takim miejscu, by rodzice mieli dobry widok na bawiące się pociechy.

Jaki materiał na taras wybrać?

Taras powinien być solidny i trwały. Nieustannie narażony na działanie skrajnie różnych warunków atmosferycznych nie może poddać się siarczystym mrozom, ulewnym deszczom, ani intensywnym promieniom słońca.

Zatem beton, kostka, drewno, czy może kompozyt? Wszystkie z tych materiałów mają swoje zalety i wady, zwolenników oraz przeciwników. Na czym polegają podstawowe różnice?

Taras betonowy charakteryzuje się ogromną trwałością i nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych w czasie użytkowania. Daje wiele możliwości wykończenia. Taką podłogę można pokryć gresem, kamieniem, płytkami, czy żywicą.

Kostka brukowa to dość popularne rozwiązanie. Kostkę łatwo jest utrzymać, a przy dodatkowej impregnacji niemal nie będzie się brudzić.

Beton i kostka są jednak materiałami o specyficznym wyglądzie. Aktualnie rośnie moda na aranżacje z wykorzystaniem drewna lub jego imitacji. Dotyczy to zarówno wnętrz domów, jak i samego tarasu.

Drewno jest surowcem, cenionym przez miłośników natury. W przeciwieństwie do wszystkich innych materiałów na taras, deski drewniane użytkuje się bardzo przyjemnie. Można chodzić po nich boso. Nagrzewają się i wychładzają bardzo stopniowo. Kolejną zaletą drewna jest łatwa obróbka. Z takiej deski bez problemu można uzyskać pożądany kształt i estetycznie ją wykończyć. Aby drewno zachowywało swoje właściwości, musi być poddawane regularnej pielęgnacji. Konserwacja wykonywana 1-2 razy w roku warta jest jednak walorów posiadania pięknego, drewnianego tarasu.

Deski kompozytowe stanowią połączenie mączki drzewnej z tworzywem sztucznym. Rozwiązanie to jest niedrogie i nie wymaga szczególnej pielęgnacji.

Deska tarasowa drewniana lub kompozytowa to najlepszy wybór zarówno w przypadku domów utrzymanych w klimacie wiejskim, rustykalnym, jak i bardzo nowoczesnych budynków.

O czym należy pamiętać budując taras?

Zakłada się, że powierzchnia tarasowa powinna mieć minimum 20 m², by można było wygodnie ustawić stół, posadzić przy nim gości, zmieścić grilla i wygodny leżak, huśtawkę lub hamak. Należy pamiętać także o tym, że taras powinien być wykonany z delikatnym spadkiem (min. 0,5%) w kierunku ogrodu. Pozwoli to na swobodne spływanie deszczówki.

Montaż tarasu z deski tarasowej na legarach

Montaż tarasu można wykonać samodzielnie postępując zgodnie z instrukcją montażu DLH, jednak by uniknąć błędów warto zlecić jego wykonanie profesjonalistom, którzy zadbają o wszystkie wymagane szczegóły. Profesjonalny montaż jest gwarancją komfortu i bezpieczeństwa tarasu.

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. ( zgodnie z instrukcją DLH ). Kolejnym etapem prac jest montaż legarów, podczas którego należy pamiętać o zachowaniu właściwej odległości między nimi – max 40cm. Po solidnym zamocowaniu legarów przychodzi moment na montaż desek tarasowych. Deski należy przykręcić do każdego legara dwoma wkrętami ze stali nierdzewnej. Należy to robić rozpoczynając od domu w kierunku ogrodu.

Końcowym etapem prac jest impregnacja tarasu, przy zastosowaniu  odpowiednich olejów impregnujących. Po wykonaniu wszystkich prac możesz zasiąść na swoim tarasie z ulubionym napojem i delektować się osiągniętym efektem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here