Co robimy w maju w ogrodzie

Porządkowanie ogrodu na wiosnę to nie lada wyzwanie, ponieważ należy w tym czasie odpowiednio uprzątnąć teren po zimie, a jednocześnie przygotować podłoże na sianie oraz sadzenie warzyw. Warto wiedzieć jakich produktów do tego użyć oraz jaki moment jest najlepszy, by zacząć porządkowanie terenu.

Maj – najlepszy czas na porządki w ogrodzie. Kwiaty

Środek wiosny to najlepszy czas na szereg prac w ogrodzie, szczególnie można wtedy wysadzać oraz siać. Jeśli chodzi o kwiaty i rośliny takie jak:

  • begonie,
  • pelargonie,
  • groszki,
  • nagietki,
  • róża,
  • nasturcja,
  • aksamitki.

Oczywiście trzeba pamiętać, że nie wolno wysadzać roślin, które niebawem powinny kwitnąć lub owocować W maju możesz przy sprzyjającej pogodzie wsadzić także byliny kwiatów, które będą cieszyły oko latem oraz jesienią. To doskonały czas na sadzenie ostróżka, dzwonka ogrodowego oraz szarotki alpejskiej . Do gruntu możesz wysiać również czarnuszkę, kosmos oraz portulakę.

Maj – pracowity czas w ogrodzie i sadzie

W maju należy zadbać o teren wokół truskawek, drzew i krzewów. Należy usunąć wszystkie chwasty oraz niepotrzebne odrosty korzeniowe porzeczek i malin. Młode drzewka można w tym czasie uformować. Tę czynność rozpoczyna się od wycięcia gałęzi, począwszy od wierzchołka. W maju należy również zadbać o krzewy borówki amerykańskiej. To w tym czasie należy uporządkować teren wokół niej oraz uzupełnić ściółkę wokół krzewów i oczywiście pamiętając o odpowiednim nawożeniu, by dostarczyć im wszystkich wartościowych składników. Maj to także doskonały czas, aby w pełni zadbać o truskawki. Jeżeli zapowiadane są niskie temperatury należy pamiętać o ich odpowiedniej ochronie, przydatna będzie agrowłóknina. Z kolei w gorące dni i w czasie suszy należy je odpowiednio podlewać.

W maju pamiętaj tez o koszeniu i nawożeniu trawy. To najlepszy czas dla jej rozwoju.

Zadbaj o warzywnik

Warzywa, które zostały wcześniej zasadzone bądź zasiane należy pielęgnować co jakiś czas stosując odpowiednią dawkę nawozu rzędy marchwi bądź pietruszki należy systematycznie przerywać a buraki z powodzeniem można prze pikować także w inne miejsce bez obawy o ich uszkodzenia. jeśli wcześniej nie zostały warzywa spokojnie my to czas na późne odmiany wielu waży między innymi marchwi Buraków czy pietruszki dzięki zasilaniu ich w maju będziesz mógł cieszyć się planami podczas jesiennych zbiorów pamiętaj również o wysadzeniu warzyw kapustnych oraz selerów pomidorów i roślin dniowych my to także dobry czas na sadzenie papryki i bakłażanów oczywiście wszystkie z tych warzyw należy systematycznie podlewać oraz ochraniać przed przymrozkami.

Maj – krzewy ozdobne

Maj to bardzo pracowity miesiąc dla wszystkich osób kochających pracę w ogrodzie. W tym czasie można sadzić drzewa oraz krzewy ozdobne, szczególnie te, które lubią ciepło. W maju możesz zasadzić magnolie, chociaż dobrze mieć na uwadze, że zwykle sadzi się drzewa oraz krzewy, które wcześniej były w pojemnikach. Po wysadzeniu ich do ziemi systematycznie należy obficie podlewać. Oczywiście w tym miesiącu możesz posadzić krzewy ozdobne, które posiadają kolorowe owoce, będą fantastyczną dekoracją ogrodu. Czarny bez czy głóg to przepięknie wyglądające rośliny cieszące oko przez wiele tygodni. Nawet trawy ozdobne mogą być wysadzone w tym czasie. Dobrze je wysadzać z małych doniczek, dzięki czemu szybciej się ukorzenią. Ponadto w maju należy przyciąć krzewy. Jeżeli do tej pory nie zostało to zrobione. Maj to ostatni dzwonek na podcinanie forsycji.

Chociaż maj jest bardzo intensywnym miesiącem pod względem wykonywanej pracy w ogrodzie to włożony wysiłek dość szybko będzie owocował prze pięknie kwitnącymi drzewami, krzewami zdobnymi oraz bylinami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here