Pomimo większej dostępności grilli gazowych czy elektrycznych, wiele osób wciąż woli korzystać z tradycyjnych grill węglowych. Czy warto w nie inwestować? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, aby zagwarantować sobie maksimum komfortu przy grillowaniu?
Korzystanie z grilli węglowych ma w Polsce długą tradycję. W letnim sezonie nietrudno wyczuć w powietrzu dymny zapach, pochodzący z paleniska. Mimo, że grillowanie na węglu ma sporo wad – wiele osób nie chce przekonać się do urządzeń na gaz czy też prąd. Powody są różne. Niektórzy podkreślają wyjątkowość aromatu osiąganego dzięki takiemu sposobowi obróbki. Inni z kolei cenią sobie wygodę, jaką daje.
Zastanawiasz się, czy zdecydować się na grill ogrodowy węglowy, czy może raczej zainwestować w alternatywę? Przyjrzyjmy się wszystkim za i przeciw.
Grille węglowe – jakie są ich największe zalety?
Zacznijmy od pozytywów – a tych jest całkiem sporo! Po pierwsze, grillowanie na węglu daje sporą niezależność. W przeciwieństwie do grilla elektrycznego czy gazowego nie potrzebujesz dostępu do sieci elektrycznej i nie musisz martwić się o zaopatrzenie w ciężką butlę. Owszem – potrzebujesz węgla i rozpałki – niemniej, skorzystać z grilla węglowego możesz w zasadzie wszędzie, nawet w plenerze – nad morzem, nad jeziorem, czy gdziekolwiek indziej sobie zamarzysz.
Ponadto zastosowanie węgla faktycznie pozwala osiągnąć wyjątkowy aromat, który dla wielu stanowi kwintesencję grillowania. To właśnie z tego względu wiele osób nie chce rezygnować z takiej metody obróbki.
Grille węglowe – jakie są ich największe wady?
Wad grillowania na węglu również jest wiele – znacznie więcej, niż w przypadku wariantu gazowego. Do najważniejszych należą:
- gryzący dym, który ma działanie kancerogenne i drażni drogi oddechowe;
- brak możliwości precyzyjnej regulacji płomienia, co często prowadzi do spalenia potraw;
- konieczność zakupu węgla i rozpałki;
- zależność od pogody.
Przed zakupem grilla węglowego, warto przemyśleć, czy wady te są istotne z twojej perspektywy. Może się okazać, że nie są aż tak ważne, bo na pierwszym miejscu stawiasz niezależność i wyjątkowy smak. Jeśli jednak ważniejsze jest dla ciebie zdrowie, postaw raczej na wariant gazowy lub elektryczny.
Jak wybrać solidny grill węglowy?
Wybierając grill węglowy, zwróć uwagę na:
- pokrywę – powinna umożliwiać grillowanie nawet w trudniejszych warunkach pogodowych
- popielnik – klucz to duża pojemność i łatwy dostęp, aby można było swobodnie wymieniać popiół
- ruszt – żeliwny lub ze stali szlachetnej będzie najtrwalszy
- uchwyty – kluczowe, aby zapobiec oparzeniom
Dobrym pomysłem może okazać się grill węglowy z wędzarnią, który pozwala na przygotowywanie pysznych wędzonych ryb i mięsa.
Artykuł sponsorowany.